Skip to content

Surprising Facts About Fast Food

June 22, 2012

About a week ago Daja and I decided to run a little “science experiment.”  We wanted to compare the differences between hitting a drive thru for a quick meal versus running into an unfamiliar grocery store for food.  We assumed, honestly, the drive thru would be faster than going into the market, especially when you factor in getting the kids out of the car, into the store and then back into the car.  We also assumed the market would be more expensive.

Daja drew the short straw was elected to go through the drive-thru.  We discussed in advance what she would buy and decided to only purchase enough for one person to eat (we really couldn’t bring ourselves to spend more money.)  We would go through the drive-thru first then head over to a market where I would buy food, trying to hit both destinations around the same time of day.

The results were surprising!

Did you catch that?  It took Daja half a minute longer sitting in the drive-thru and this wasn’t the busy lunch time hour!  I made it into the store, shopped and returned to the car in less time.

The price for one meal from the drive-thru was $5.97 for a chicken sandwich, small fries, and a small soda.  My meal from the grocery store included a baguette, cheese, grapes, and mineral water for $10.52 or $2.63 per person.  My meal would easily feed my family of four.  Daja’s food was intended to feed one person.  If she had to buy something for four it would cost almost $24 and that still wouldn’t feed her whole family!  Not to mention which food would be more nourishing!

Come on people!  Let’s start a Real Food Revolution!!  Don’t sit on the sidelines with excuses, join in, be part of the change.  If you haven’t done it already take the 30 Day Fast Food Challenge.  Your wallet and your waistline will appreciate it!

(Linked to Little Natural Cottage Morris Tribe Blog Hop,  Frugal Days Sustainable Ways,  Simple Lives Thursday and Fight Back Fridays!)

9 Comments leave one →
  1. Robert permalink
    June 22, 2012 8:01 am

    Great job!

  2. June 22, 2012 1:41 pm

    Today, we (myself and my five children) were out running errands. I had brought along bananas & almonds — I always bring some sort of healthy, portable snack any time we go anywhere. However, we found ourselves out longer than we had intended. We were at Target, and it was fast approaching lunch time. So… I splurged and let the kids each choose their own Fage or Chobani Greek yogurt (about $1.30 each). Add to that a package of Hormel Naturals turkey lunchmeat, which we split, giving us each 2 or 3 pieces ($3.00/package). And, I got a 12 pack of cans of naturally flavored sparkling water ($2.75/12 pack), and everyone had one. All of those items were more expensive than I would normally spend on “regular” groceries. Yet, I spent only $13.55 — $2.27pp — and everyone was beyond tickled with this special lunch. Again, MORE money than a lunch at home with on-hand items would have cost, yet way less money, and much healthier than we could have gotten in a drive-through, and it didn’t require an extra stop anywhere.

    • Daja permalink*
      June 30, 2012 6:51 pm

      Good job, Karen!

      Sometimes it feels really good to break things down to price per person per meal. Because we can so easily be fooled into thinking something isn’t “that expensive”–like eating off of Value Menus and Dollar Menus at fast food places. But, in reality, it’s so much cheaper to purchase from the market!

  3. July 3, 2012 4:02 pm

    This is just amazing informational for those who still insist fast food saves time and money! I have shared this , thank you! 🙂

  4. July 5, 2012 1:41 pm

    Great ideas! The only time we ever eat fast food is on long car trips. It results in everyone feeling icky. I pack food but it doesn’t seem to cover it. Any ideas would be helpful!

Trackbacks

  1. Frugal Days, Sustainable Ways #35
  2. We Challenge You | The Provision Room

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: